64.9 F
Rye
Tuesday, December 6, 2022
Home Schools Rye Seniors Get Awarded 70+ Times

Rye Seniors Get Awarded 70+ Times

RHS Senior Recognition Ceremony

We've got awards people… recently the high school dished out awards to seniors before they all head off. Here we go:

RYE HIGH SCHOOL SENIOR RECOGNITION NIGHT
JUNE 7, 2018 FINAL

1. National Merit Commended Students: Mrs. Taylor & Mr. Zegarelli
Sara Brizio, James Cronin, Rebecca Daniels, Shoshana Daniels, Liam Fallon, Zachary Karpovich, Lucy Liu, Alexander Mayo-Smith, Gabriel Mazuera, Mackenzie Norton, Isabelle Oktay, Jared Olbrys, Nicole Papert, Aidan Pasquale, Kaitlyn Rentala, Jacob Rosenstadt, Gregory Schoeman, Wyler Zahm

2. National Merit Finalists: Mrs. Taylor & Mr. Zegarelli
Edward Collins, Gillian Leung, Pablo Mazuera, Nora Murphy, Esther Yu

2a. National Merit Scholarship Recipients: Mrs. Taylor
Nora Murphy

3. National Hispanic Recognition Program: Mrs. Taylor & Mr. Zegarelli
Gabriel Mazuera, Pablo Mazuera

4. Coca-Cola Scholar Mrs. Taylor
Zachary Karpovich

5. Rye Scholarship Fund Award: Dr. Byrne
Dezie Udeagha

6. Farnham Poetry Book Award: Dr. Byrne
Caroline Costa

7. Parents’ Organization Top 3 Scholars: Mrs. Hodulik and Mrs. Jackson
Summa Cum Laude: Nora Woodruff
Magna Cum Laude: Nora Murphy
Cum Laude: Lucy Liu

8. Parents’ Organization Department Awards: Mrs. Hodulik and Mrs. Jackson

Art & Design: Phoebe Frenchman
Music: Minori Aoki & Peter Tkatchenko
French: Maya Nachman
Spanish: Tess Eberhardt
Latin: Sara Brizio
Mandarin: Jared Olbrys
American Sign Language: Owen Glassberg
Physical Education: Boy: Matthieu Legagneur Girl: Julia Cardillo
English: Caroline O
Mathematics: Gillian Leung
Science: Emma Smith
Social Studies: Colin Wexler
STEM: Michael Ackert

9. School Service Awards: Mrs. Taylor

Class Officers: President – Kristina Marchand
Vice-President – Emma Smith
Secretary – Gillian Leung
Treasurer – Andrew Dabinett

Senior Recognition Ceremony

ACHIEVEMENT AWARDS

10. Parents’ Organization Scholarships: Mrs. Hodulik and Mrs. Jackson
Jack Cicchiello, Hugo Job, Lucy Liu, Alec Radtke, Hannah Weingartner

11. Parents' Organization-The Ruth Falsch Scholarship: Mrs. Hodulik and Mrs. Jackson
Adele Harshbarger

12. The Class of 2011 Scholarship: Mr. Zegarelli
Caroline Baldwin

13. Port Chester Teachers Federal Credit Union: Mr. Zegarelli
Christina Cardino

14. The Woman’s Club of Rye Scholarships: Mrs. Negri
Emma Smith, Mackenzie Smith, Alec Radtke

15. The Woman's Club of Rye Art Honorarium Award: Mrs. Negri
Taylor Woods

16. The Woman’s Club Professional Studies Award: Mrs. Negri
Brigitte Fleitas

17. The Woman’s Club of Rye Children’s Philanthropy Awards: Mrs. Vassos
Nola Storey, Julia Mackey

18. Agatha Durland Scholarships: Mrs. Jacoby, Mrs. Miscimarra
Sara Brizio, Christina Cardino, Edward Collins, Peter Chabot, Lucy Liu, Emma Smith

19. Byron T. Hawkins Memorial Scholarship: Mrs. Jacoby, Mrs. Miscimarra
Sean Small

20. Rye Professional Firefighters Scholarships: Firefighter Groglio
Christina Cardino, Jack Cicchiello, Gavin Kenny, Dominic Vitiello, Taylor Volpe

21. E.A.G.L.E. Award: Mrs. Zion, Mrs. Ross
Colin Wexler

22. The Arest Family Strength of Character Award: Dr. Arest
Kaitlyn Zion

23. Rye Chamber of Commerce Award: Mrs. Bryant
Anthony Cho and Gillian Leung

24. Allstate Foundation Award: Mrs. Short
Vanessa Mina

ATHLETIC AWARDS

25. Rye Girls’ Softball Awards: Ms. Montagna
Christina Cardino, Lindsey Johnson, Hannah Mullaly, Taylor Volpe

26. The George Ferguson Award: Mr. Arias
Mary Devlin, Anders Jensen

27. Richard Uhle Sportsmanship Award: Mr. Arias
Gavin Kenny

28. The George “Butch” Nordstrom Award Mr. Arias
William Chabot

29. The Mary Henwood Award Mr. Arias
Margaret Mitchell

30. Lou Drago Sportsmanship Award: Mr. Arias
Hannah Mullaly

31. The Craig Sandhaus Cross Country Award: Mr. Arias
Marek Nowak

32. The Yedowitz-McGee Track Scholarship: Mr. Yedowitz
Alec Radtke

33. The Rye Youth Soccer Scholarship: Mrs. McGinty
Isabelle Castro & Julian Alegre

34. Jerry Groglio Golf Award: Mr. Groglio
Chaim Yi

35. Rye Lacrosse Association Scholarship: Mrs. Kovacs
Owen Hull

36. Rye Football Association: Mr. Lavelle
Griffin Basso, Dezie Udeagha

37. Rye Baseball Booster Club Leadership Award Mr. Lavelle
Sean Hale

38. Rye Baseball Diamond Award Mr. Lavelle
Andrew Bach

39. Rye Hockey Association Mrs. O’Brien
James Howard

40. The Del Layne Award Mr. Arias
AJ Thompson

41. The Garnet & Black Award Mr. Arias
Chase Bekkerus

MEMORIAL AWARDS

42. James O’Hara Sargent Memorial Tennis Scholarship: Mr. Arias
Ainsley Schulz

43. The John J. Nugent Memorial Scholarship: Mr. Lavelle
Gavin Kenny

44. The Ben Bedini Memorial Scholarship: Mr. Lavelle
Grant Meyerson

45. W. Ward Haynes Scholarship: Mrs. DeCaro
Mary Devlin

46. Ronald Sassone Memorial Scholarship: Mrs. Lavelle
Michael Ackert

47. The Class of 2008 Michael DeVito Memorial Scholarship: Mrs. Short
William Chabot

48. The Elizabeth Ann (Betty) McKean Memorial Scholarship: Mrs. Short
Adele Harshbarger

49. The Class of 2016 Hank McWilliam Memorial Scholarship: Mr. Goldszer
Shannon Lavelle

50. The George P. Thomas Memorial Scholarship: Mr. Thomas
Shannon Lavelle

51. The Emily Johnson Memorial Scholarship: Mr. Zegarelli
Kaitlyn Zion

52. The Rye Historical Society Education Award: Mr. Zegarelli
Kristina Marchand, Colin Wexler

53. The Eleanor B. Levenson Award: Mrs. Negri
Julia Garfinkel

54. Rye Police Association/W.Worthington Memorial Scholarship: PBA Pres Caputo & PBA officers
Andrew Bach, Griffin Basso, Christina Cardino, Isabel Castro, Peter Chabot,
Jack Cicchiello, Juliann Groglio, Adele Harshbarger, Owen Hull, Hugo Job,
Zachary Karpovich, Gavin Kenny, Brian Larkin, Lucy Liu, Megan Mali,
Jared Olbrys, Charlotte Reisner, Emma Smith, Mackenzie Smith,
Michael Weinstein, Dominic Vitiello

55. Rye Police Association Stephen W. Mulvey Memorial Scholarship: PBA Pres Caputo & Mrs. Mulvey
Owen Hull, Gavin Kenny, AJ Thompson

56. Robert C. Hill Memorial Award: Dr. Zung
Ben Cutner

57. The Patti Caponera Memorial Scholarship: Dr. Zung
Megan Kelly

58. The Warren Barrett Engineering Scholarship: Mr. W. Taylor
Nola Storey, Nora Woodruff

59. Rye Rotary – Marc Saracino Memorial Scholarship: Mr. Manheimer
Mackenzie Smith

60. Rye Rotary – Lester Kelley Memorial Scholarship: Mr. Manheimer
Adele Harshbarger

61. Rye Rotary – Dr. Ronald E. Genther Performing Arts Scholarship: Mr. Manheimer
Kaitlin Barajas

62. Rye Rotary Scholarship: Mr. Manheimer
Sumin Lee, Megan Mali

63. The Carrol Family Scholarship: Mr. Smith
Zachary Karpovich

64. Peter Bishop Memorial Scholarships: Rev. Miller
Jack Cicchiello, Lillian Friedrich, Megan Kelly, Alec Radtke

65. M. & G. Henderson Memorial Scholarships: Rev. Miller
Emily Atalay, Kaitlin Barajas, Lucy Liu, Charlotte Reisner,
Emma Smith, Mackenzie Smith, Dezie Udeagha, Taylor Volpe

66. David E. Retik/Christopher D. Mello Foundation: Mrs. Mello
Lillian Friedrich

67. The Michael Ice “For the Love of the Game” Scholarship: Mr. McCabe-Moran
William Tepedino

68. Deane H. Flood Memorial Scholarship: Mrs. Flood and Mr. Flood
Peter Chabot and William Chabot

69. Mary Friese Lowe Memorial Scholarships: Mrs. Taylor
Christina Cardino. Adele Harshbarger, Gavin Kenny, Lucy Liu, Megan Mali, Emma Smith, Mackenzie Smith, Dominic Vitiello, Julia Walker, Hannah Weingartner, Michael Weinstein

70. Burke Family Scholarships: Mrs. Taylor
Megan Mali, Taylor Volpe

  1. Kudos to all the scholars and awardees on this list! We are especially grateful to Megan Mali and Adele Harshbarger two of our most dedicated volunteers and student archaeologists. Congrats!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here