64.9 F
Rye
Tuesday, December 6, 2022
Home Schools For Rye High Seniors, Lots 'O Recognition

For Rye High Seniors, Lots ‘O Recognition

Congratulations to all members of the Class of 2014 who were honored during Senior Recognition Night at Rye High School. The awards and their recipients are listed below.

National Merit Commended Students: George Bryant, Samantha Carter, Ryan Costa, James Forster, Grant Janart, Daniel Keller, Phoebe Keller, Luke McGinty, Carolan Moses, Elizabeth Reynolds, Sarah Schreib

National Merit Finalists: Claudia Hentschel, Olivia Iles, Elliot Meister

National Hispanic Recognition Program: Evan Miranda, Elizabeth Rodriguez, Sebastian Saavedra

National Achievement Scholarship Program: Hannah Billingsley

Rye Scholarship Fund Award: Martha FitzGerald

Farnham Poetry Book Award: Laura Cassidy

Parents’ Organization Top 3 Scholars
Summa Cum Laude: Samantha Carter
Magna Cum Laude: Olivia Iles
Cum Laude: Claudia Hentschel

Parents’ Organization Department Awards
Video Production: Daniel MacLaury
Art: Jack Usry
Music: John Benoit
French: Juliana Mascolo
Phys. Ed.: Brian Bernardi, Maya Kotake
Spanish: Elizabeth Philip
Latin: Luke McGinty
Mandarin: Madeline Murcko
English: Claudia Hentschel
Mathematics: Lucia Villani
Science: Daniel Keller
Social Studies: Katherine Whiston
Community Service: Alexandra Bluvol

School Service Awards
Class Officers:
President – Elizabeth Philip
Vice-President – John Patouhas
Secretary – Dana Waxenberg
Treasurer – Danny Keller

Achievement Awards
Parents’ Organization Scholarships: Hannah Billingsley, David Cirillo, Matea Friedel, Aaron Na, Jack O’Brien, Alexander Reisner, Sebastian Saavedra, Amber Slater, Celeste Sousa, Alec Stepanian, Lucia Villani

Parents' Organization-The Ruth Falsch Scholarship: Ward Urban

The Class of 1954 Scholarship: Nick Leon and Brooke Stetler

The Class of 1964 Scholarship: Hannah Billingsley

The Class of 1971 Scholarship: Joseph Alongi

The Class of 1973 Achievement Award: Katherine Haigney

The Class of 2011 Scholarship: Madeline Murcko

Port Chester Teachers Federal Credit Union: Dana Waxenberg

The Woman’s Club of Rye Scholarships: Jack O’Brien and Katherine Haigney

The Woman's Club of Rye Art Honorarium Award: Celeste Sousa

The Woman’s Club of Rye Children’s Philanthropy Awards: Aaron Na and Lucia Villani

Agatha Durland Scholarships: Kelsey Chapderlane, Shaun D’Souza, Matea Friedel, Katherine Haigney, Aaron Na, Jerom Theunissen

Byron T. Hawkins Memorial Scholarship: Adelaide Chabot

Rye Professional Firefighters Scholarships: Gabrielle Amaturo

E.A.G.L.E. Award: Serena Bradt and Ashley Montalto

Rye Chamber of Commerce Award: Amber Slater, Emily Toppo, Allison Bellotti

Community Spirit Award: Adelaide Chabot

Allstate Foundation Award: Reid Esler

Athletic Awards
The George Ferguson Scholarship: Grant Janart and Jessie Moore

Rye Girls’ Sports Awards: Ashley Montalto and Kelsey Chapderlane

Richard Uhle Sportsmanship Award: Jack O’Brien

The George “Butch” Nordstrom Award: Shane O’Malley

The Mary Henwood Award: Rachel Egan

Lou Drago Sportsmanship Award: Matea Friedel

The Yedowitz-McGee Track Scholarship: Jerom Theunissen

The Craig Sandhaus Cross Country Award: Finn Mundinger

Jerry Groglio Golf Award: Alexis Hios

Rye Football Association: Jacob Teitler and Alexander Raynor

Rye Lacrosse Association Scholarship: Jack O’Brien and Calin Hynson

The Del Layne Award: Adelaide Chabot

The Garnet & Black Award: James Little

Memorial Awards
James O’Hara Sargent Memorial Tennis Scholarship: James Reid

The John J. Nugent Memorial Scholarship: Carlos Merlos

W. Ward Haynes Scholarship: Calvin Hynson

Charles Platt III Memorial Award: Anthony Castro

Ronald Sassone Memorial Scholarship: Christopher Drago

The Class of 2008 Michael DeVito Memorial Scholarship: Alexander Reisner

The Elizabeth Ann (Betty) McKean Memorial Scholarship: Amanda Nye

The George P. Thomas Memorial Scholarship: Alexandra Bennett

The Emily Johnson Memorial Scholarship: Katherine Haigney

The Rye Historical Society Education Award: Dana Waxenberg and Luke Meyerson

The Patricia J. Seholm Memorial Scholarship: Kelly Delane

The Jarrid L. Amico Memorial Scholarship: Lazarus Chavez and Jacob Teitler

The Eleanor B. Levenson Award: Adelaide Chabot

Rye Police Association/W.Worthington Memorial Scholarship: Allison Bellotti, Kelsey Chapderlane, Shaun D’Souza, Charlotte Kirby, Aaron Na, Jack O’Brien, Alexander Reisner, Amber Slater, Celeste Sousa, Ward Urban

Robert C. Hill Memorial Award: Amber Slater, Emily Toppo, David Tuttle

Rye Rotary – Marc Saracino Memorial Scholarship: Courtney Brown

Rye Rotary – Lester Kelley Memorial Scholarship: Christopher Drago

Rye Rotary – Dr. Ronald E. Genther Performing Arts Scholarship: David Cirillo

Rye Rotary – Brian Miller Scholarship: Lucia Villani

Rye Rotary Scholarships: Gabrielle Amaturo and Ward Urban

The Carrol Family Scholarship: Luke Meyerson

Peter Bishop Memorial Scholarships: Alexandra Bennett, Daniel MacLaury, Ashley Montalto

M. & G. Henderson Memorial Scholarships: Matea Friedel, Jack O’Brien, Alexander Reisner, Sebastian Saavedra, Amber Slater, Ward Urban

David E. Retik/Christopher D. Mello Foundation: Rachel Egan

The Michael Ice “For the Love of the Game” Scholarship: James Little

Deane H. Flood Memorial Scholarship: Gabrielle Amaturo and Matea Friedel

Mary Friese Lowe Memorial Scholarships: Allison Bellotti, Kelsey Chapderlane, Charlotte Kirby, Ashley Montalto, Amber Slater, Celeste Sousa, Alec Stepanian, Ward Urban

The Niehaus Family Foundation Scholarship: David Tuttle

Burke Family Scholarships: Alec Stepanian and Charlotte Kirby

Previously Awarded:
St. Vincent's Westchester Youth Award: Daniel Keller

Distinguished Student Award: Katie Haigney, Luke McGinty, Ryan Costa, Lucia Villani

9/11 Memorial Award: Sebastian Saavedra

Rye Youth Council Scholarship: Carolan Moses and Finn Mundinger

Rye Youth Council/Janice Pierce Award: John O’Brien

Rye Youth Council/Deane Flood Spirit Award: Rachel Egan, David Cirillo

Rye Youth Council/Karena Somerville Award: Daniel MacLaury

Rye Youth Council/Feffi Stiassni Memorial Award: Celeste Sousa

Rye Youth Council/Dick Murdoch Legacy Award: Courtney Brown and Dana Waxenberg

Woof Haneman Rye YMCA Scholarship: Alexandra Bluvol

Suzanne C. Murphy Memorial Award: Aaron Na

Gail Harrison Roman/Rye Arts Center Award: Gabrielle Amaturo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here